Změny účetních závěrek v obchodním rejstříku

11.03.2021 10:16:00

Od 1. ledna tohoto roku nabyla účinnosti rozsáhlá novela zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích. To souvisí i s dalšími zákony, ke kterým patří např. i zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících. Novela je zaměřená především na společnosti, které buď reálně nefungují, anebo nedodržují pravidla zadávání účetních závěrek do sbírky listin v obchodním rejstříku.

Chybějící účetní závěrky za dva roky

Rejstříkový soud získává díky této novele pravomoc nařídit zrušení společnosti, která za poslední minimálně dva roky nezaložila do obchodního rejstříku účetní závěrky. Rovněž takové společnosti nesmí být možné zaslat výzvu k doplnění závěrek.

Roční lhůta

Pokud soud dojde k závěru, že společnost splňuje dané podmínky, tak nařídí její zrušení a k výmazu dojde po uplynutí roční lhůty. Pokud se tedy člen společnosti ozve do roka od vydání rozhodnutí o zrušení společnosti, tak je možnost společnost ještě zachránit. I tak ale stále hrozí pokuta až 100 000 Kč za nedodržení povinnosti zadat účetní závěrku do sbírky listin. Neváhejte nás proto kontaktovat a my Vám ihned poskytneme poradenství v této věci.

Naši partneři

advokatni-kancelare-ruzova    webmotion mpulogo50mmoz dk-2